Завантаження...

Висновок експерта-трасолога став невід’ємною складовою формування доказової бази при викритті «чорних лісорубів»

13.10.2023
Позитивні приклади

Не зважаючи на досить жорстку кримінальну відповідальність, що повинна зменшити бажання заробити на вкраденому лісі, кількість злочинів, пов'язаних з вирубкою лісових насаджень постійно зростає. При розслідуванні даних кримінальних справ, нерідко виникає необхідність в криміналістичному дослідженні окремих частин деревини: колод дерева, зрізів з колод, пнів, зрізів з пнів та інші. Найпоширенішим є питання: «Який спосіб розділення вилучених в ході огляду місця події об’єктів?»; «Чи складали раніше зріз з пня дерева та зріз з комлевої частини стовбура дерева до розділення єдине ціле?».

У вересні 2023 року до Донецького НДЕКЦ МВС надійшла постанова слідчого одного зі слідчих відділів Національної поліції, про призначення трасологічної експертизи за фактом незаконної вирубки дерев у лісосмузі поблизу автошляху Олександрівка - Покровськ - Костянтинівка.

В ході огляду місця події слідчим у підозрюваного були вилучені стовбури спиляних дерев та з даних стовбурів були зроблені зрізи. Також слідчі провели огляд ділянки місцевості, в ході якого були виявлені пні зрізаних дерев та вилучені зроблені з них зрізи.

Експерту було поставлене питання: «Чи складали раніше єдине ціле подані об’єкти?».

Під час порівняльного дослідження враховувались не тільки контури лінії розділення і особливості рельєфу торцевих поверхонь наданих на дослідження зрізів, а також вади деревини (сучки, тріщини, завитки, кривизна, засмолок, ядрова гнилизна, червоточини тощо) та малюнок структури деревини.

Намагання злочинців всіляко приховати сліди кримінального правопорушення, знищивши їх, значно ускладнює ідентифікацію об’єктів.

Проте кожне дерево має свою унікальну криву приросту. Встановлення належності частин деревини до єдиного цілого переважно полягає у зіставленні кривих зростання та ґрунтується на ознаках, що характеризують її внутрішню будову, а саме: конфігурація, розташування, ширина й інші особливості річних шарів; форма, розміри, колір і розташування серцевини; колір окремих ділянок і шарів деревини; наявність і розташування серцевинних променів, тріщини. Це дозволяє встановити взаємну належність фрагментів стовбура дерева за відсутності спільної лінії розділення.

Приклад збігу кривих зростання зрізу з колоди дерева із кривими зростання зрізу з пня дерева, встановленого за відсутності спільної лінії розділення.

Виконавши складну кропітку роботу з дослідження поданих об’єктів, експертом було встановлено, що зрізи, зроблені зі стовбурів, вилучених у підозрюваного спиляних дерев, та зрізи з пнів, раніше складали єдине ціле.

Тож висновок кваліфікованого експерта став ґрунтовним доказом та підставою для розкриття кримінальної справи, пов’язаної з незаконним вирубуванням лісових насаджень, та допомагає виявити чорних лісорубів аби притягти їх до відповідальності.